Ako si vybrať ten správny šampón a čo je jeho primárnou úlohou?

Ako si vybrať ten správny šampón a čo je jeho primárnou úlohou?

  • Publikované: 26. júl, 2021
  • Autor: GOLD
Ako si vybrať ten správny šampón a čo je jeho primárnou úlohou?
Výber vlasového šampónu by mal v prom rade zohľadnovať aktuálny stav vlasovej pokožky a sekundárne, stav, či vlastnosti vlasu pri korienkoch a to do 5cm od vlasovej pokožky. Primárnou úlohou šampónu je starostlivosť a umývanie vlasovej pokožky. O vlasovú pokožku je rovnako dôležité sa kvalitne starať, tak ako sa staráme o pokožku na tvári.

Kvalitný šampón je väčinou hustej konzistencie, pretože obsahuje veľa výživných látok ako napríklad bambutské maslo, pšeničný proteín, vysoko koncentrované oleje. Šampóny ktoré sú riedke a vodové obsahujú veľa prebytočnej vody, ktorá slúži len na naplnenie obalu. Šampón by nemal obsahovať žiadne parabény a silikony

Proteínový šampón 

Ideálny na vlasy, ktoré sú jemné a krehké. Vacsinou ide o blond vlasy, alebo vlasy zosvetlované. Takýmto vlasom chýbajú stavebné látky- proteíny, ktoré vypľňajú štruktúru vlasu a robia ho pevňejsím a elastickejším.Vlasovú pokožku proteínový šampón spevňuje, posilňuje a regeneruje ju. 

Hydratačný šampón

Je určený pre vlasovú pokožku, ktorá sa rýchlo mastní. Ak budeme používať šapóny na mastné vlasy vašu pokožku bude takýto šampón vysušovať a pokožka vo vlasoch bude mat tendenciu sa chrániť a teda bude produkovať viac “mastnosty” aby zachovala svoje prirodzené PH. Hydratačný šampón je vhodný najma na kučeravé vlasy, hnedovlásky, ktoré majú vlas hrubší a hustejší

 

Šampón na citlivú pokožku 

Je určený pre ľudí, ktorých trápia lupiny, svrbenie pokožky alebo iné kožné problémy. Taktiež pre ľudí ktorí sú hypoalergény. Správny čistiaci šampón neobsahuje žiadne vonné látky, ale naopak je ideálne ak disponuje vo svojom zložení s aloe vera, pretože práve to má silno upokojujúce účinky. Pokožku vo vlasoch dokáže jemne prečistiť a upokojiť. 

Šampón určený pre blond / zosvetlené vlasy

Je určený pre blond a melírom zosvetlované vlasy. Jeho hlavnou úlohou je potlačiť žlkasté a zlaté tóny blond vlasov. Vyzdvihnúť elegantnú farbu blond.Čím je vlas viac zosvetlený, tým pádom je zbavený svojho prirodzeného pigmentu, čo ho samozrejme oslabuje. Profesionálny šamón na zosvetlené vlasy je preto vyvinutý tak, aby takýto vlas jemne prečistil a  posilnil ho. Vhodný pre všetky blondíny, melírované a zosvetlované vlasy.

Čistiaci šampón

Má vysokočistiace schopnosti. Je určený na dôkladné vyčistenie vlasovej pokožky. Má najkyslejšie PH so všetkých šampónov a tým dokáže preniknúť hlboko do štruktúry vlasu a vlas dôkladne prečistiť.  Zanecháva vlasy objemné, pretože tým, že je vlas do híbky prečistí, vlas si drží svoj objem od korienkov. Dá sa používať aj pri každom umývaní vlasov, alebo je dobré mať ho v kúpeľni ako alternatívu k svojmu dennému šamónu na hĺbkové prečistenie. Vhodný najmä pre typy, ktorým sa rýchlejšie mastnia vlasy.